تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

دیسپلازی هیپ چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

دیسپلازی هیپ چیست؟

اگر سوکت هیپ به طور کامل بخش توپی بالای استخوان ران را پوشش ندهد به آن دیسپلازی هیپ یا دررفتگی مفصل ران می‌گویند. کم عمق بودن سوکت هیپ اصلی‌ترین علت این بیماری است. این امر سبب می‌شود مفصل هیپ به صورت جزئی یا کامل از محل خود خارج شود که به ترتیب نیمه در رفتگی و دررفتگی کامل نامیده می‌شود. دیسپلازی هیپ در اکثر موارد مادرزادی است. حالت خفیف این بیماری تا دوران نوجوانی و جوانی با هیچ علائمی همراه نیست. البته دیسپلازی هیپ همیشه در نهایت دردناک می‌شود، ولی زمان دقیق آن معلوم نیست. دیسپلازی می‌تواند به غضروف‌های پوشاننده مفصل و غضروف لابروم که حفره مفصل ران را می‌پوشاند آسیب بزند. این حالت پارگی لابروم مفصل هیپ نامیده می‌شود. اگر سطح مفصل به طور کامل از بین برود، جایگزینی کامل مفصل هیپ تنها راه درمان است. روش‌های مخصوصی برای جایگزینی مفصل هیپ وجود دارد. ولی در مراحل اولیه بیماری هنوز بخشی از غضروف سالم است و می‌توان با جراحی حفظ هیپ، مفصل را به جای صحیح بازگرداند. بازگرداندن مفصل دررفته به جای صحیح کمک می‌کند سایر بخش‌های غضروفی در موقعیت مناسبی قرار گرفته و وزن کمتری تحمل کنند.

تشخیص دیسپلازی هیپ

لنگیدن یا صدای تق مانند در پاها از علائمی هستند که گاهی اوقات به تشخیص دیسپلازی هیپ منجر می‌شوند. دیسپلازی در تصویربرداری با اشعه ایکس نیز قابل رویت است. تصویربرداری MRI نیز می‌تواند به تشخیص دیسپلازی، آسیب به غضروف و پارگی لابروم کمک کند.

تعیین شدت دیسپلازی هیپ

با تصویربرداری اشعه ایکس می‌توان شدت دررفتگی هیپ را نیز تعیین کرد. این امر به تصمیم‌گیری برای جراحی کمک می‌کند. یک روش معمول برای بیان عمق سوکت، اندازه‌گیری "زاویه لبه به مرکز" است. در حالت طبیعی باید این زاویه 25 درجه یا بیشتر باشد. همچنین تصویر اشعه ایکس می‌تواند نشان دهد مفصل هیپ به طرف بالا جابجا شده است یا خیر. این امر از این جهت ارزشمند است که جابجایی به طرف بالا سبب سایش بیشتر مفصل هیپ می‌شود.

درمان دیسپلازی هیپ

دیسپلازی هیپ ممکن است بدون بروز هیچ دردی از دوران کودکی همراه فرد باشد. معمولا تنها در صورتی که بیماری با درد همراه باشد جراحی پیشنهاد می‌شود. علائم دیسپلازی هیپ در غربالگری نوزاد بررسی می‌شوند. تشخیص به موقع این بیماری، درمان را بسیار ساده می‌کند. با استفاده از بریس‌های پزشکی مخصوص (hip dysplasia brace) می‌توان در اوایل نوزادی این بیماری را درمان کرد. معمولا تشخیص دیسپلازی پس از 2 سالگی، نیازمند جراحی مفصل هیپ برای قرار دادن استخوان در جای صحیح است. متاسفانه روش‌های غیرجراحی در درمان دیسپلازی بزرگسالان اغلب ماندگار نیستند. زیرا در این بیماری مفصل هیپ به درستی شکل نگرفته است و برای اصلاح آن به جراحی نیاز است. البته برخی از تغییرات در شیوه زندگی می‌تواند به حفظ مفصل هیپ کمک کند. استفاده از عصا و کاهش وزن بهترین راه برای کاهش فشار روی مفصل هیپ است. کاهش وزن اندک باعث ایجاد تغییرات بزرگ می‌شود. به طوری که با کاهش 2.5 کیلوگرم از وزن، 7.5 کیلوگرم از فشار روی مفصل هیپ کاسته می‌شود. این کاهش فشار قابل ملاحظه به دلیل نیرویی است که ماهیچه‌ها حین راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها تولید می‌کنند. در صورتی که دررفتگی شدید مفصل هیپ داشته باشیم، انجام جراحی پیشگیری کننده مفیدتر است. در غیر این صورت آرتروز در انتظار بیمار خواهد بود. دکتر طاهری اعظم جراح ارتوپد، هیپ و لگن هستند. می‌توانید خدمات مختلف ایشان را در بخش "خدمات" مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی "تماس با ما" کلیک کنید.  
۵
از ۵
۳۲ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها