تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

دلایل درد لگن در دوران بارداری

آیا شما نیز در دوران بارداری با درد لگن و ناراحتی‌های ناشی از آن روبرو شده‌اید؟

معمولا از ماه پنجم بارداری درد لگن و ناراحتی‌های ناشی از آن در مادران آغاز می‌شود. اگر باردار هستید و با درد لگن و کمر روبرو شده‌اید، بدانید این امر کاملا طبیعی است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم عواملی که سبب درد لگن در دوران بارداری می‌شوند را شناسایی کنیم. در ادامه نیز راه حل‌هایی برای جلوگیری از درد لگن و رهایی از آن معرفی شده‌اند.

چه عواملی سبب درد لگن در دوران بارداری می‌شود؟

بدن در طول بارداری هورمون‌هایی برای نرم و شل شدن بافت‌های همبندی ترشح می‌کند. این امر سبب ضعیف شدن رباط و مفصل‌های ناحیه لگن می‌شود. افزایش انعطاف پذیری در این نواحی، هنگام زایمان باعث حرکت ساده‌تر نوزاد به سمت لگن می‌شود. درد لگن و کمر در این دوران می‌تواند ناشی از این تغییرات در بدن و سنگین شدن رحم باشد.افزایش فشار روی عصب سیاتیک، یکی دیگر از عواملی است که موجب درد لگن در دوران بارداری می‌شود. دو عصب سیاتیک در بدن، از کمر به سمت پاها می‌روند. رحم در دوران بارداری فشار زیادی روی این عصب وارد می‌کند که سبب بی‌حسی، گزگز شدن و درد لگن ، باسن و ران می‌شود. این مشکل سیاتیک نامیده می‌شود. هرچه به تاریخ زایمان نزدیک‌تر شوید، موقعیت کودک در رحم تغییر می‌کند. این اتغییر موقعیت با کاهش فشار و ناراحتی همراه است. گرچه سیاتیک در طول بارداری امری طبیعی است، ولی حتما علائم خود را با پزشک در میان بگذارید. زیرا در برخی موارد، مشکلات جدی می‌تواند سبب درد سیاتیک شود.درد رباط گرد در سه ماهه دوم بارداری نیز می‌تواند سبب درد لگن شود. درد رباط گرد به عنوان یک درد ناگهانی در شکم، لگن و کشاله ران شناخته می‌شود. این درد ممکن است در اثر حرکت ناگهانی یا تغییر موقعیت بدن تشدید شود.

چگونه می‌توان از درد لگن در طول بارداری جلوگیری کرد؟

بهتر است برای آشنایی با راه‌های مناسب برای کاهش درد لگن با پزشک مشورت کنید. اما در اینجا برخی از نکات کلیدی که برای رهایی از درد لگن به شما کمک می‌کنند را آورده ایم:
  • از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید
  • از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید
  • ورزش منظم داشته باشید. ولی برای آشنایی با حرکات ورزشی مناسب در طول بارداری حتما با پزشک مشورت کنید
  • دوش آب گرم بگیرید
  • وضعیت بدنی صحیح را تمرین کنید
  • شب‌ها به پهلو بخوابید درحالی‌که زانوهای خود را خم کرده و یک بالش بین پاها قرار داده‌اید
  • روی ناحیه دردناک یک کیسه آب گرم قرار دهید
  • تمرینات ورزشی کگل را انجام دهید
  • از شکم بند بارداری استفاده کنید
ممکن است پزشک برای کاهش درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری، قرص‌های مسکن، فیزیوتراپی یا تمرینات ورزشی خاصی تجویز کند. درد لگن یکی از تجربیات آزار دهنده در طول بارداری است. اما باید بدانید که این درد، بخش طبیعی و جدایی ناپذیر بارداری است.
۵
از ۵
۳۵ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها