تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

آیا تومور خوش خیم استخوان سرطانی می‌شود؟

تومور خوش خیم استخوان چیست؟

تومور خوش خیم استخوان به توده‌ای اطلاق می‌شود که قابلیت انتشار در بافت و استخوان را ندارد. معمولا تومور خوش خیم استخوان تحت شرایط طبیعی سرطانی نمی‌شود. به همین دلیل چندان نگران کننده نیست. البته این بدین معنی نیست که تومورهای خوش خیم هیچ خطری به همراه ندارند بلکه متورم و بزرگ شدن تومور می‌تواند با عملکرد ارگان‌های مجاور تداخل کند.

اغلب می‌توان با یک جراحی تومور خوش خیم استخوان را خارج کرد. خطر عود در این جراحی تقریبا صفر است. زیرا این تومورها توانایی متاستاز و انتشار به سایر بافت‌ها را ندارند. اگر تومور خوش خیم استخوان مشکلات مستقیمی ایجاد نکند و موجب ناراحتی در بیمار نشود می‌توان آن را در محل خود رها کرد. خطر اصلی در تومور خوش خیم استخوان، وجود سلول‌های پیش‌سرطانی است.

منظور از ضایعات پیش‌سرطانی چیست؟

تومور خوش خیم شامل ضایعاتی با ویژگی دیسپلازی نیز می‌شود. این ضایعات راه را برای سرطانی شدن تومور خوش خیم هموار می‌کنند، ولی به خودی خود تهاجمی نیستند. این ضایعات که پیش‌سرطانی نام می‌گیرند در صورت درمان نشدن منجر به سرطان می‌شوند. از این قبیل می‌توان آدنوم کولون را نام برد.

آیا تومور خوش خیم استخوان منجر به سرطان می‌شود؟

تومور خوش خیم استخوان تنها توانایی تکثیر شدن دارد و نمی‌تواند به بافت‌های مجاور متاستاز کند. در بیشتر موارد این تومورها بدخیم نمی‌شوند. برای سرطانی شدن باید با جهش و موتاسیون DNA، توانایی تهاجم به بافت‌های مجاور در سلول ایجاد شود.

اگر می‌خواهید مطالب بیش‌تری درباره تومورهای استخوانی مطالعه کنید می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

برخی ضایعات مانند اگزوستوز متعدد و بیماری اولیر به طور طبیعی تمایل دارند به کندروسارکوم تبدیل شوند. برخی از سارکوم‌های استخوان در تومور خوش خیم استخوان یا در شرایط غیر نئوپلاستیک رشد می‌کنند، ولی در بیشتر موارد سارکوم در استخوان طبیعی ایجاد می‌شود. به ندرت سلول‌های خوش خیم بزرگ بدون تابش اشعه و دگرگونی تومورهای خوش خیم، سرطانی می‌شوند. شرایط غیر نئوپلاستیک، تابش اشعه، عفونت مزمن استخوان و بیماری پاگت استخوان از وضعیت‌های پیش‌سرطانی هستند. گرچه خطر ایجاد سرطان در این شرایط هم بسیار اندک است.

برای آشنایی با خدمات مختلف دکتر افشین طاهری اعظم جراح ارتوپد، هیپ و لگن در زمینه تومورهای استخوانی می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای تماس با ما، کسب اطلاعات بیش‌تر و تعیین وقت قبلی می‌توانید اینجا کلیک کنید.
۵
از ۵
۴۷ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها