تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

آرتروسکوپی هیپ (لگن) چیست؟

از آرتروسکوپی هیپ چه می‌دانید؟

آرتروسکوپی هیپ روش جراحی است که به پزشکان امکان بررسی مفصل لگن را بدون ایجاد برشی بزرگ در پوست و دیگر بافت‌های نرم می‌دهد. آرتروسکوپی هیپ برای تشخیص و درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات لگن استفاده می‌شود. طی آرتروسکوپی، جراح می‌تواند ساختارهای لگن را با جزئیات روی صفحه مانیتور مشاهده کند. جراح دوربین کوچکی به نام آرتروسکوپ را وارد مفصل لگن می‌کند. دوربین، تصاویر را روی یک صفحه نمایش نشان می‌دهد و جراح با استفاده از این تصاویر ابزارهای کوچک جراحی را به مکان درست هدایت می‌کند. از آنجایی که آرتروسکوپ و ابزارهای جراحی باریک هستند، جراح می‌تواند از برش‌های بسیار کوچک به جای برش بزرگ مورد استفاده در جراحی باز بهره ببرد. این کار موجب درد کمتر برای بیماران، سفتی کمتر مفاصل و در اغلب موارد زمان بهبودی کوتاه‌تر و بازگشت سریع‌تر به انجام کارهای روزانه می‌شود. آرتروسکوپی هیپ برای سال‌های زیادی است که انجام می‌شود، اما به اندازه آرتروسکوپی زانو یا شانه معمول نیست.

چه زمانی آرتروسکوپی هیپ توصیه می‌شود؟

در صورتی که شرایط دردناکی دارید که به درمان‌های غیر جراحی پاسخ نمی‌دهد پزشک ممکن است آرتروسکوپی هیپ را پیشنهاد دهد. درمان غیر جراحی شامل استراحت، فیزیوتراپی و داروها یا تزریق است که می‌تواند التهاب را کاهش دهد. آرتروسکوپی هیپ می‌تواند موجب تسکین علائم دردناک بسیاری از مشکلاتی شود که به لابروم، غضروف مفاصل یا دیگر بافت‌های نرم اطراف مفصل آسیب می‌زند. گرچه آسیب می‌تواند ناشی از جراحت باشد اما دیگر شرایط ارتوپدیک نیز می‌توانند منجر به بروز این مشکلات شوند که عبارتند از:
  • Femoroacetabular impingement (FAI) اختلالی است که در آن استخوان اضافی در امتداد استابولوم (pincer impingement) یا روی فمور (سر) استخوان ران (cam impingement) تشکیل می‌شود. این رشد بیش از حد - خار استخوانی (spur) - به بافت نرم لگن حین حرکت آسیب وارد می‌کند. گاهی خارهای استخوانی در هر دو استابولوم و ناحیه سر ران تشکیل می‌شوند.
  • دیسپلازی وضعیتی است که در آن حفره لگنی بطرز غیر طبیعی کم عمق است. این حالت موجب تحت فشار قرار گرفتن لابروم برای نگهداری سر استخوان ران در داخل حفره لگنی می‌شود و در نتیجه لابروم در معرض پارگی قرار می‌گیرد.
  • سندروم snapping hip موجب برخورد یک تاندون به قسمت خارجی مفصل می‌شود. این نوع تکان خوردن‌ها اغلب بی‌ضرر است و نیازی به درمان ندارد. با این حال در مواردی با تکرار این برخوردها، تاندون آسیب می‌بیند.
  • سینوویت موجب التهاب بافت‌های اطراف مفصل می‌شود.
  • Loose bodies قطعاتی از استخوان یا غضروف هستند که شل شده و در داخل مفصل حرکت می‌کنند.
  • عفونت مفصلی لگن
دکتر طاهری اعظم جراح ارتوپد، هیپ و لگن هستند. می‌توانید خدمات مختلف ایشان را در بخش "خدمات" مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی "تماس با ما" کلیک کنید.
۵
از ۵
۲۸ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها