تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

روماتیسم و اثرات آن بر رابطه جنسی

تمایلات جنسی یکی از جنبه های زندگی بشر است و تنها به داشتن رابطه جنسی محدود نمی شود. فعالیت جنسی فرایندی شامل مراحل مختلف است که در نهایت بعد از تحریک، به ارضا شدن و آرامش شخص می انجامد. بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید می تواند روی ابعاد مختلف زندگی بیمار از جمله عملکرد جنسی او تأثیر بگذارد.

روماتیسم مفصلی و روابط جنسی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که به صورت مزمن (طولانی مدت) شخص را درگیر می کند. روماتیسم مفصلی به صورت تخریب مفاصل در اثر التهاب مزمن مایع سینوویال شناسایی می شود. مایع سینوویال، مایع مفصلی است که توسط سلول های مفصلی در فضای مفصلی ترشح می شود. روماتیسم مفصلی به درجات مختلفی از معلولیت در بیمار، منجر می شود؛ به همین خاطر، آثار نامطلوبی در جنبه های مختلف زندگی بیمار از جمله جنبه های اجتماعی،‌ اقتصادی، روانی و جنسی دارد. بین 31 تا 76 درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی در برقراری روابط جنسی دچار مشکل می شوند. این مشکلات در مراحل مختلف قبل از برقراری رابطه جنسی، در طول رابطه جنسی و پس از راطه جنسی مطرح هستند و ممکن است سلامتی جنسی بیمار را به خطر بیندازند. عوامل مختلفی منجر به بروز مشکل در روابط جنسی بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی می شود؛ برخی از این عوامل مربوط به بیماری و برخی از آن ها نیز مربوط به مراحل درمان بیماری هستند.

تأثیرات آرتروز خانم ها بر روابط جنسی آن ها

برخی از خانم های مبتلا به آرتروز، دچار خشکی واژن می شوند. خشکی واژن تحریک پذیری خانم ها کاهش می دهد و عمل جنسی را برای آن ها دردناک می کند. هرچند آرتروز در سنین مختلفی خانم ها را درگیر می کند، اما در سن یائسگی شیوع بیشتری دارد. خانم های مبتلا به آرتروز همزمان با مراجعه به ارتوپد خوب برای درمان آرتروز، باید برای کاهش سایر علائم و مشکلات خود نیز، اقدام نمایند.

راه حل هایی برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید

بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و انواع دیگر آرتروز ، با انجام موارد زیر، می توانند روابط جنسی خود را بهبود بخشند:
  1. خوابیدن پیش از رابطه جنسی
  2. استفاده از  دوش، حمام آب گرم یا کیسه آب گرم برای مقابله با سفتی مفاصل و عضلات
  3. استفاده از داروهای تسکین بخش در فاصله زمانی مناسب پیش از رابطه جنسی؛ به طوری که بیشترین تأثیرگذاری داروها هنگام برقراری رابطه جنسی باشد.
  4. ماساژ برای شل شدن عضلات و مفصل ها؛ ماساژ می تواند توسط همسر به صورت نوعی عشق بازی پیش از رابطه جنسی انجام شود.
  5. استفاده از بالش زیر مفصل ها برای راحتی بیشتر
  6. حفظ کردن انرژی بیمار برای رابطه جنسی
http://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Sex-Arthritishttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017303/   
۵
از ۵
۴۱ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها