تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

شکستگی هیپ در افراد مسن چگونه درمان می‌شود؟

شکستگی هیپ در افراد مسن

متاسفانه شکستگی هیپ در میان سالخوردگان بسیار متداول است. با این وجود مدیریت و درمان آن کار دشواری است. زیرا شکستگی هیپ در سالخوردگی با افزایش مرگ و میر، کاهش عملکرد و نیاز به پرستار برای انجام کارهای شخصی همراه است. به طور کلی شیوع بیماری با افزایش سن در زنان و مردان افزایش می‌یابد. ولی زنان 3 برابر مردان در معرض شکستگی هیپ قرار می‌گیرند.

درمان شکستگی هیپ در سالمندان

به طور کلی دو نوع شکستگی هیپ وجود دارد. معمولا سالمندان برای درمان این شکستگی باید عمل جراحی انجام دهند.

شکستگی گردن فمور

گردن فمور درست زیر قسمت توپی شکل مفصل هیپ قرار دارد. با توجه به اینکه این نوع شکستگی باعث کاهش یا توقف خونرسانی به ناحیه شکسته می‌شود، معمولا برای درمان آن جراحی لازم است. جراح در تعویض بخشی از هیپ که همی آرتروپلاستی نامیده می‌شود، بخش توپی مفصل هیپ و گردن فمور را با یک پروتز فلزی عوض می‌کند. این پروتز معمولا از جنس فولاد ضد زنگ یا آلیاژ کبالت و کروم است. جراح در این روش، تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی، یک شکاف ایجاد می‌کند. سپس استخوان و غضروف‌های آسیب دیده در سوکت هیپ را از این شکاف خارج می‌کند. سپس سوکت هیپ جدید که شامل قسمت توپی شکل و یک پایه است، سیمان‌گذاری می‌شود. ماهیچه و تاندون‌ها در جای خود در اطراف پروتز قرار گرفته و شکاف بسته می‌شود. اگر بیمار به آرتروز مبتلا باشد یا از قبل دچار جراحت و آسیب دیدگی مفصل باشد، ممکن است برای درمان شکستگی گردن فمور، تعویض کامل مفصل هیپ انجام شود.

شکستگی هیپ در ناحیه اینترتروکانتریک

درست زیر گردن فمور، جایی است که استخوان ران بیرون می‌آید. شکستگی بین دو برآمدگی، تروکانتر نامیده می‌شود. برای درمان این شکستگی نیز بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی قرار می‌گیرد. سپس جراح در یک طرف ران شکاف ایجاد می‌کند. بعد از آن، استخوان‌هایی که جابجا شده‌اند را در جای صحیح قرار می‌دهد. در این جراحی یک پیچ بزرگ که ناخن هیپ نامیده می‌شود، در طول شکستگی تا سر استخوان فمور قرار می‌گیرد. این پیچ با یک صفحه فلزی نگه داشته می‌شود. این صفحه فلزی به کمک چند پیچ کوچک به قسمت بیرونی ران متصل می‌شود. استخوان‌ها به کمک این پیچ و صفحه به سمت هم قرار گرفته و ترمیم می‌شوند. شکستگی نوع سومی نیز وجود دارد که ساب‌تروکانتریک نامیده می‌شود. در این نوع از شکستگی، با شکستن استخوان ران روبه‌رو هستیم. البته این حالت بسیار نادر است. درمان این نوع از شکستگی مشابه شکستگی هیپ اینترتروکانتریک و با استفاده از پیچ و صفحه است. البته به دوره ترمیم بسیار طولانی‌تری نیاز دارد. در موارد نادر، درمان شکستگی هیپ بدون جراحی انجام می‌شود. اگر فرد آنقدر بیمار باشد که امکان جراحی برای او وجود نداشته باشد، از روش‌هایی مانند ترکشن و کشش استفاده می‌شود.

توانبخشی

بدون هیچ تاخیری، توانبخشی را آغاز کنید. هدف از توانبخشی، بازیابی حرکت در سریع‌ترین زمان ممکن است. همه افرادی که دچار شکستگی هیپ شده‌اند، صرف نظر از انجام جراحی یا درمان بدون جراحی باید این تمرینات را انجام دهند. فیزیوتراپی باید در روزهای اول پس از جراحی آغاز شود. این تمرینات ابتدا از حرکات محدود به تخت آغاز می‌شود. سپس باید بیمار بتواند بدون کمک دیگران از تخت به صندلی برود. در نهایت، تمرینات به گونه‌ای خواهد بود که بیمار بتواند تمام وزن بدن را تحمل کند. دکتر طاهری اعظم جراح ارتوپد، هیپ و لگن هستند. می‌توانید خدمات مختلف ایشان را در بخش "خدمات" مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی "تماس با ما" کلیک کنید.
۵
از ۵
۳۶ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها