تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

آسیب‌دیدگی رباط زانو

وظیفه مفصل زانو، تحمل وزن بدن انسان است. بعضی از ورزش‌ها، فشار زیاد و آسیب‌های ناشی از آرتروز مفصل زانو را دچار بحران می‌کنند. مفصل‌ها مجموعه پیچیده‌ای از استخوان‌ها، عضلات، غضروف‌ها و رباط‌ها هستند. به همین خاطر هرگونه درد و احساس سفتی در مفاصل، ممن است ریشه در بیماری‌های مختلف داشته باشد و باید آن را جدی گرفت.

آسیب‌های ورزشی رباط پشتی زانو

آسیب‌های ورزشی در اثر کشیدگی مفصل زانو هنگام انجام حرکات شدید ایجاد می‌شوند. این آسیب‌ها می‌توانند به رباط صلیبی پشتی زانو یا PCL (posterior cruciate ligament) آسیب برسانند. رباط صلیبی پشتی زانو، استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل می‌کند. ضربه‌های شدید باعث آسیب‌دیدگی رباط صلیبی پشتی زانو می‌شود. آسیب‌دیدگی رباط صلیبی پشتی زانو باعث تورم و درد حفره رکبی (فرورفتگی لوزی‌شکل در پشت مفصل زانو) می‌شود. آسیب‌دیدگی رباط، از لحاظ شدت، به سه دسته تقسیم می‌شود:درجه یک: خفیف‌ترین درجه آسیب‌دیدگی؛ در این حالت، رباط کمی دچار کشیددگی شده است، اما هنوز قادر است مفصل زانو را پایدار نگه دارد.درجه دو: در آسیب‌دیدگی درجه دو، کشیدگی رباط در حدی است که شل و سست می‌شود. در این حالت، رباط دچار پارگی نسبی شده است.درجه سه: در آسیب‌دیدگی درجه سه، رباط به‌طور کامل پاره و به دو نیم تقسیم می‌شود. در این حالت مفصل زانو ناپایدار است.

دلایل

موارد زیر، باعث آسیب‌دیدگی رباط صلیبی پشتی زانو می‌شوند:
  • ضربه شدید مستقیم به جلوی زانو (در صورت تصادف سنگین و برخورد جلوی زانو با داشبورد ماشین، سقوط با زانو روی زمین در برخی ورزش‌ها)
  • کشیدگی شدید رباط (هنگام پیچ خوردن یا کشیده شدن شدید مفصل زانو)

علائم

  • درد، همراه با تورم؛ این علامت بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود.
  • سفت شدن زانو و لنگیدن
  • احساس ناراحتی هنگام راه رفتن
  • ناپایداری مفصل زانو

منبع

www.livestrong.com/article/435305-tightness-pain-behind-the-knees/
۵
از ۵
۳۱ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها