تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

مشکلات جراحی های ناموفق بعد از تعویض مفصل

جراحی تعویض مفصل ران یکی از رضایت بخش ترین جراحی ها است؛ زیرا به بیمار اجازه راه رفتن دوباره می دهد و این امتیازی بالایی برای زندگی او محسوب می شود. این جراحی مانند تمام جراحی ها دشواری ها و محدودیت هایی را بعد از جراحی به بیمار تحمیل می کند. متخصصان جراحی ران از تمام تجربه و مهارت خود استفاده می کنند تا این عوارض را به حداقل برسانند. جراح مفصل دلسوز و متعهد با پاسخگویی به سؤالات بیمار تمام تلاش خود را در جهت سلامتی و راحتی بیمار به کار می گیرد. جراحی تعویض مفصل ران دارای حساسیت بالایی است؛ به همین خاطر لازم است این جراحی توسط متخصص ماهر و باتجربه ای انجام گیرد و بیمار نیز توصیه های لازم بعد از جراحی را جدی بگیرد. در غیر این صورت عوارض احتمالی زیر ممکن است ایجاد شود:

ترومبوز وریدی عمقی و آمبولی ریوی

ایجاد لخته های کوچک در خون در اثر آسیب دیدن رگ ها و بی حرکتی بیمار بعد از جراحی، باعث ایجاد این مشکلات می شوند. استفاده از داروهای رقیق کننده خون، ورزش های خوابیده و پوشیدن جوراب TED در دوره بستری به جلوگیری از این مشکل کمک می کند.

در رفتن مفصل

در رفتن مفصل تعویض شده بعد از عمل به ندرت اتفاق می افتد و وقوع آن به خاطر قصور و سهل انگاری بیمار است. در رفتگی در هر زمانی بعد از عمل مفصل ران می تواند اتفاق بیفتد اما بیشترین زمان وقوع آن شش هفته اول بعد از جراحی است.

آسیب دیدن اعصاب

هر برشی در بدن می تواند باعث آسیب اعصاب حسی محل ایجاد برش شود. برش های جراحی مفصل می تواند باعث آسیب جدی به اعصاب شود و حرکت عضلات پا را با مشکل مواجه کند.

شکستگی استخوان ران

هنگام جراحی تعویض مفصل، ساقه پروتز مفصل در استخوان ران قرار داده می شود. در این هنگام پوکی استخوان و یا آسیب استخوان (در زمان جراحی مجدد) باعث شکستگی استخوان ران می شوند. انواع جدید پروتزها برای جلوگیری از این مشکل در دسترس هستند.

عفونت

ایجاد عفونت در مفصل تعویض شده بسیار به ندرت رخ می دهد. عفونت در زمان کوتاهی بعد از جراحی، با مصرف آنتی بیوتیک ممکن است برطرف شود؛ اما عفونت های دیرهنگام اغلب بیمار را ناچار به انجام جراحی تعویض مجدد مفصل می کنند.

خونریزی و مشکلات انتقال خون

از آنجایی که عمل مفصل همراه با خونریزی است اغلب نیازمند تزریق خون به بیمار است. خون تزریقی امکان دارد باعث انتقال عفونت و یا واکنش های خونی در بدن بیمار شود.

اختلاف طول پاها

در بیشتر پروتزهای مفصل ران کاسه مفصل به بخش سوکت ثابت نشده است؛ به همین خاطر با حرکت بیش از حد استخوان در محل مفصل امکان در رفتگی وجود دارد. وجود تاندون ها، عضلات و رباط ها در این قسمت باعث ثبات و پایداری مفصل تعویض شده می شود. جراح طول قد پا را تنظیم می کند. اختلاف قد در حد پنج میلی متر طبیعی است اما در موارد نادری به بیش از 2.5 سانتی متر نیز می رسد.

استخوان سازی غیرطبیعی

این عارضه مربوط به زمانی است که عضلات اطراف مفصل ران باعث سفت شدن عضله ران می شوند. مصرف روزانه قرص ایندومتاسین (یک داروی ضدالتهابی قوی) باعث جلوگیری از این مشکل می شود.

منابع

http://www.hip-clinic.com/
۵
از ۵
۲۹ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها