تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

کدام تومورهای استخوانی نیاز به درمان دارند؟

هرچند سرطان استخوان یک بیماری خطرناک و شناخته شده است، بسیاری از تومورهای ایجاد شده در استخوان از نوع خوش خیم هستند. تومور استخوانی خوش خیم، تهدید جانی برای بیمار به شمار نمی‌رود و به بافت استخوانی سالم آسیبی نمی‌رساند. اما با این وجود، گاهی رشد این تومورها باعث فشار آمدن به بافت‌های اطراف می‌شود و به همین خاطر، درمان تومور ضرورت پیدا می‌کند. تومور استخوانی خوش خیم، هرگز متاستاز پیدا نمی‌کند و به بخش‌های دیگر بدن منتقل نمی‌شوند. سلول‌های تومور، توده‌ای از استخوان، غضروف، بافت فیبری، چربی و رگ‌های خونی را ایجاد می‌کنند. برخی از این تومورها تهاجمی هستند و پس از درمان، دوباره ایجاد می‌شوند. تشخیص صحیح تومورهای خوش خیم از تومورهای سرطانی، اهمیت بالایی در انتخاب روش درمانی مناسب دارد. تومور استخوانی خوش خیم و ضایعات استخوانی تومورمانند، اغلب در سنین بین پنج تا 25 سالگی ایجاد می‌شوند و محل ایجاد آن‌ها، استخوان‌هایی هستند که رشد بالایی در این سن دارند؛ مانند مفصل زانو، که 60 درصد این تومورها در آن ایجاد می‌شوند. به همین خاطر، تومورهای استخوانی می‌توانند تغییر شکل مفصلی، شکستگی، اختلاف در طول اندام، اختلالات راه رفتن و گاهی اوقات از کار افتادگی به دنبال داشته باشند.

تومورهای استخوانی خوش خیم با رشد سریع

بعضی از انواع تومور استخوانی خوش خیم، به خاطر رشد سریعی که دارند باید مورد توجه و مراقبت بیشتری قرار گیرند:تومور سلولی ژانت: تومور سلولی ژانت در سنین بین 20 تا40 سالگی ایجاد می‌شود و به سرعت به استخوان آسیب می‌رساند. این نوع تومور در انتهای استخوان‌های بلند شایع است. زانو، مچ پا، مفصل لگن، شانه و پایین ستون فقرات محل‌های اصلی ایجاد تومور سلولی ژانت هستند.کندروبلاستوما: تومور کندروبلاستوما در کودکان و در انتهای استخوان‌های بلند بازو و ساق پا ایجاد می‌شود. این نوع تومور به مفصل‌ها و صفحات رشد استخوان (منطقه‌ مسئول رشد استخوان در انتهای استخوان‌های بلند کودکان) آسیب می‌رساند.کیست آنوریسمی استخوان: این تومورها کودکان و افراد جوان را درگیر می‌کند و باعث رشد بیش از حد بازوها، پاها، تنه یا جمجمه می‌شود.استوئید استئوما: تومور استوئید استئوما در هر یک از استخوان‌ها ممکن است ایجاد شود. این تومور موادی تولید می‌کند که باعث درد طاقت ‌فرسا در اعصاب مجاور می‌شود.

علائم تومور استخوانی خوش خیم

تومورهای استخوانی خوش خیم باعث ایجاد درد، توده یا تورم و همچنین شکستگی بدون علت در استخوان‌ها می‌شوند. از آنجایی که بیماری‌های مختلفی به غیر از تومور استخوان نیز همین علائم را ایجاد می‌کنند، به همین خاطر برای تشخیص باید به ارتوپد خوب مراجعه کرد.

درمان تومورهای استخوانی خوش خیم

در بسیاری از بیماران، تومور استخوانی خوش خیم نیازی به درمان ندارد و فقط باید معاینات منظم انجام شود. این نوع تورموها، رشدی ندارند و هیچ نوع مشکل جدی در شخص ایجاد نمی‌کنند. برخی از تومورهای استخوانی خوش خیم، با مصرف دارو درمان می‌شوند. در بعضی از بیماران به ویژه کودکان، تومور استخوانی خوش خیم به‌طور خودبه‌خود با گذشت زمان از بین می‌رود. این تومورها با افزایش سن شخص و بالغ شدن استخوان‌ها، به‌مرور ناپدید می‌شوند. برخی از تومورهای استخوانی خوش خیم، در بدن گسترش پیدا می‌کنند و سرطانی می‌شوند. جراح ارتوپد برای بیماران خاصی، انجام جراحی را توصیه می‌کند تا از شکستگی استخوان و ازکارافتادگی بیمار، جلوگیری شود. به طور کلی، برای درمان تومور استخوانی خوش خیم سه روش وجود دارد که بر حسب اندازه، نوع و محل تومور، یکی از آن‌ها انتخاب می‌شود:
 • جراحی: بعضی از تومورها به راحتی با جراحی درمان می‌شوند.
 • کرایو سرجری: در این روش تومور یا کیست با استفاده از نیتروژن مایع تخریب و فریز می‌شود.
 • رادیوفرکوئنسی: امواج رادیوفرکوئنسی تومور را با حرارت از بین می‌برند.

منابع

https://www.medstargeorgetowncancer.org/conditions/sarcomas/benign-bone-tumors/#q={}

http://www.massgeneral.org/ortho-oncology/conditions-treatments/bone_tumors_benign.aspx

health.uconn.edu/msi/clinical-services/orthopaedic-surgery/bone-tumors-and-oncology/benign-and-malignant-bone-tumors/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2255497115302676

۵
از ۵
۳۵ مشارکت کننده
فریدون قراگوزلو گفت:
وقت ویزیت می حواستم
فریدون قراگوزلو گفت:
وقت ویزیت می خواستم
  مدیریت گفت:
  لطفا با شماره‌های مطب در تماس باشید.
  02188033020
  02122114300
  02122114700

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها