تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

علائم آرتروز مفصل لگن و روش‌های درمان آن

منظور از آرتروز مفصل لگن چیست؟

آرتروز یکی از متداول‌ترین علل لگن درد است. آرتروز مفصل لگن یک اختلال پیش‌رونده است. یعنی به آرامی ایجاد شده و به مرور زمان بدتر می‌شود. لغت آرتروز به معنای التهاب مفصل است. آرتروز مفصل لگن انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

انواع آرتروز مفصل لگن و علائم آن‌ها

شش نوع آرتروز اصلی وجود دارد که می‌توانند روی مفصل لگن اثر بگذارند.

§         استئوآرتریت

متداول‌ترین نوعِ آرتروز مفصل لگن است. در اثر ساییدگی غضروف‌هایی که استخوان لگن را پوشانده‌اند ایجاد می‌شود. در اثر متلاشی شدن غضروف‌ها، استخوان‌های لگن روی هم کشیده می‌شوند. این امر موجب درد، سفتی مفصل، ‌از دست دادن قدرت حرکتی و شکل‌گیری استخوان اضافه می‌شود. درد ناشی از این بیماری اغلب در کشاله و جلوی ران احساس می‌شود. سفتی مفصل لگن نیز پس از مدتی کم‌تحرکی، مثلا بعد از خواب، تشدید می‌شود.

§         آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم یک بیماری التهابی مزمن است. روماتیسم در اثر ناکارآمدی سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. یعنی سیستم ایمنی به مفصل و دیگر بخش‌های سالم بدن حمله می‌کند. درد ناشی از این بیماری در کشاله ران، مفصل هیپ و دیگر مفاصل بدن احساس می‌شود.

§         اسپوندیلیت آنکیلوزان

شکلی از روماتیسم است که در ابتدا موجب التهاب ستون فقرات و درد و سفتی مزمن می‌شود. درد مفصل در اثر این بیماری ممکن است به مفصل لگن نیز سرایت کند.

§         لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)

یک بیماری خود ایمنی مزمن است که لوپوس نیز نامیده می‌شود. سیستم ایمنی به بافت‌های سالم حمله می‌کند و می‌تواند منجر به التهاب مفصل لگن شود. این التهاب می‌تواند پوست، قلب، ریه‌ها و کلیه‌ها را نیز درگیر کند.

§         آرتروز عفونی

در اثر عفونت ناشی از باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد شده و آرتریت سپتیک نیز نامیده می‌شود. این عفونت وارد جریان خون شده و بسیاری از مفاصل از جمله مفصل لگن را درگیر می‌کند.

§         آرتریت پسوریاتیک

شکلی از آرتروز مفصل است که اغلب به دنبال بیماری پوستی پسوریازیس ایجاد می‌شود. درد و التهاب ناشی از این بیماری می‌تواند مفاصل کوچک و بزرگ را درگیر کند و موجب آرتروز مفصل لگن شود.

چگونه می‌توان آرتروز مفصل لگن را درمان کرد؟

نوع درمان با توجه به نوع آرتروز و شرایط کلی بیمار مانند سن، سلامت کلی و ترجیح پزشک و بیمار انتخاب می‌شود.

§         درمان‌های بدون نیاز به جراحی

  • داروهای غیر التهابی مانند ایبوپروفن
  • تزریق کورتیکواستروئید برای جلوگیری از التهاب مفاصل
  • فیزیوتراپی یا تمرینات ورزشی برای بهبود انعطاف و ساختن بافت عضلانی قوی
  • استفاده از عصا یا واکر برای راه رفتن ساده و ایمن

§         درمان به کمک جراحی

معمولا درمان به کمک جراحی برای بسیاری از افرادی که دچار آرتروز مفصل لگن هستند مناسب است. جراحی به کاهش درد، بهبود کیفیت زندگی و انجام فعالیت‌های روزانه با درد و محدودیت کمتر کمک می‌کند.
  • جراحی جایگذاری کامل لگن؛ برای مواردی که مفصل لگن به شدت آسیب دیده است مناسب است
  • جراحی استئوتومی؛ برای موارد خفیف‌تر مناسب است. در جراحی استئوتومی، مفصل لگن به گونه‌ای برش خورده و در محل قرار داده می‌شود که وزن بدن روی قسمت سالم مفصل لگن بیفتد. این نوع جراحی تنها برای برخی از بیماران مناسب است

۵
از ۵
۲۸ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها