تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

علائم ساییدگی مفصل لگن چیست؟

آیا دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌ام؟

اگر ساده‌ترین وظایف روزانه را به دشواری انجام می‌دهید، احتمالا دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌اید. برای مثال هنگام پوشیدن کفش و جوراب یا انداختن پاها روی هم باید بتوانیم مفصل لگن را در بازه وسیعی جابجا کنیم. بازه حرکتی لگن در افرادی که دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌اند محدود می‌شود. به همین دلیل این افراد به سختی می‌توانند خم شوند، کفش بپوشند یا پاهای خود را روی هم بیندازند. این محدودیت حرکتی می‌تواند به شکل درد، سفتی مفصل و دیگر علائمی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم خود را نشان دهد. از طرف دیگر یک راه ساده برای تشخیص اینکه چه مدت است دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌اید، مشاهده فعالیت‌های روزانه است. چه مدت است که برای انجام کارهای روزانه مانند پوشیدن کفش‌ها دچار مشکل شده‌اید؟ پاسخ این سوال نشان می‌دهد که چه مدت است دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌اید. ساییدگی مفصل لگن به معنای بروز آرتروز در مفصل لگن است. آرتروز مفصل لگن می‌تواند به سرعت بازه حرکتی لگن را محدود کرده و موجب از بین رفتن غضروف و استخوان‌ها در این ناحیه شود. برخی از بیمارانی که هیچ نشانه‌ای از ساییدگی مفصل لگن نداشته‌اند در کمتر از یک سال به تعویض کامل مفصل لگن نیاز پیدا کرده‌اند. بنابراین آشنایی با علائم ساییدگی مفصل لگن و تشخیص به موقع آن به شما در کنترل این بیماری کمک می‌کند.

ساییدگی مفصل لگن چه علائمی دارد؟

درد هنگام ورزش کردن

یکی از نشانه‌های ساییدگی مفصل لگن، احساس درد هنگام تمرینات ورزشی یا بعد از آن است که فعالیت‌های روزانه شما را مختل کند. این درد اغلب بین مفصل لگن تا زانو احساس می‌شود. دردی که در نواحی پایین‌تر مانند مچ پا احساس شود می‌تواند بیانگر مشکلات پشت و کمر باشد.

درد هنگام خوابیدن

درد لگن که خوابیدن را برای شما دشوار کرده است از علائم ساییدگی مفصل لگن است. اگر هنگام خوابیدن در اثر کوچک‌ترین حرکت بدن، درد شدیدی حس می‌کنید و بیدار می‌شوید با پزشک متخصص مشورت کنید.

درد هنگام راه رفتن

اگر درد مفصل لگن یا کشاله ران مانع راه رفتن طبیعی شما می‌شود باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سفتی مفصل

اگر به سختی کفش خود را می‌پوشید، دچار سفتی مفصل لگن شده‌اید. به خصوص در مواردی که انجام این کار برای یک پا دشوارتر از طرف دیگر باشد.

آزمایش یک پا

اگر حتی به کمک حفظ تعادل با لبه میز و کناره دیوار، باز هم نمی‌توانید روی یکی از پاها بیش از یک دقیقه بایستید، به احتمال زیاد دچار ساییدگی مفصل لگن شده‌اید. بسیاری علائم دیگر در اثر آرتروز و ساییدگی مفصل لگن تجربه می‌شود. این علائم شامل موارد زیر است:
  • در در کشاله و ران که به زانو، قسمت خارجی ران و باسن بزند
  • دردی که هنگام بیدار شدن در صبح یا بعد از مدتی نشستن تشدید شود
  • درد شدید و ناگهانی پس از فعالیت‌های سنگین
  • لنگیدن و دردی که راه رفتن را دشوار کند
  • خشک شدن یا قفل شدن مفصل لگن
  • به سختی بیرون آمدن از ماشین
  • درد هنگام خم شدن به جلو
  • شنیدن صدا هنگام حرکت مفصل لگن
  • افزایش درد در روزهای بارانی
فردی که دچار آرتروز و ساییدگی مفصل لگن می‌شود باید آمادگی تجربه علائم بالا و تشدید آن‌ها را داشته باشد. در ابتدا این علائم تنها بعد از انجام فعالیت‌های خاصی تجربه می‌شوند، ولی باید دانست که مفصل لگن در اثر آرتروز و ساییدگی به طور مداوم رو به زوال است.
۵
از ۵
۳۰ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها