تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

رابطه جنسی بدون محدودیت در حرکت، با تعویض مفصل لگن

چگونه آرتروز، زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد؟

درد و ازکارافتادگی ناشی از آرتروز، زندگی بیمار را دچار تغییراتی می کند؛ بیماران مبتلا به آرتروز، می توانند با استفاده مناسب از دارو و ورزش، با درد آرتروز مبارزه کنند. آرتروز تأثیرات نامطلوبی روی روابط جنسی بیمار دارد:
  • آرتروز باعث آسیب دیدگی غضروف مفصل ها می شود؛ این موضوع درد و محدودیت حرکتی بیمار را به همراه دارد و تمایل شخص را برای برقراری رابطه جنسی، کاهش می دهد.
  • بیماری آرتریت روماتوئید (یکی از انواع آرتروز) باعث درد، سفتی و خستگی بیمار می شود و حرکات او را در هنگام برقراری رابطه جنسی با همسر، محدود می کند.
  • 50 درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، دچار کاهش میل جنسی می شوند.

تعویض مفصل لگن، زندگی بیماران را متحول می کند

رهایی از درد

بیماران بعد از تعویض مفصل لگن، از مزایای مختلفی بهره مند می شوند؛ بهتر شدن روابط جنسی بعد از تعویض مفصل لگن نیز، یکی از مزیت های جراحی تعویض مفصل لگن برای بیماران است. شرایط بیماران با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین بهتر است بیمار با جراح لگن در این مورد صحبت کند. اغلب بیماران شش تا هشت هفته بعد از جراحی، هیچ محدودیتی ندارند.

حرکت بدون محدودیت

موفقیت جراحی تعویض مفصل لگن به قدری بالاست که بیمار بعد از پایان دوره بازتوانی، با هیچ محودیت حرکتی رو به رو نخواهد بود. شش تا هشت هفته بعد از تعویض مفصل لگن، انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، شنا و بدنسازی امکان پذیر است. اگر بیمار در مدت زمانی که جراح تعیین می کند، محدودیت های ضروری را رعایت کند، در آینده نیز دچار هیچ مشکلی نخواهد شد. توصیه های بعد از جراحی لگن شامل موارد زیر هستند:
  • خودداری از خم شدن از ناحیه مفصل لگن بیش از 90 درجه
  • خودداری از حرکت دادن پای جراحی شده در عرض محور مرکزی بدن
  • خودداری از چرخاندن انگشتان پای جراحی شده به داخل
رابطه جنسی بعد از تعویض مفصل لگن sex life after hip replacementرابطه جنسی بعد از تعویض مفصل لگن sex life after hip replacement

توصیه های ضروری بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مصرف داروی مسکن پیش از رابطه جنسی

در هفته های اول بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، مصرف داروی تسکین دهنده بین 20 تا 30 دقیقه پیش از برقراری رابطه جنسی، توصیه می شود. از مسکن های قوی استفاده نکنید.

مراقبت از مفصل لگن

برای محافظت از پا، یک بالش یا ملحفه در زیر پا قرار دهید؛ به طوری که از حرکت بیش از حد مفصل تعویض شده، جلوگیری شود. هنگام چرخش به پهلو، پای جراحی شده رو به بالا باشد.

حرکات آهسته و با احتیاط

مراقب میزان حرکت و سرعت حرکات خود در طول رابطه جنسی باشید. پیش از رابطه جنسی،‌ همسر خود را از محدودیت های لازم آگاه کنید و از او بخواهید تمام وزن خود را روی پای جراحی شده قرار ندهد. ممکن است مدتی طول بکشد تا بیمار، با توجه به شرایط خود بهترین پوزیشن رابطه جنسی را پیدا کند. با پیدا کردن پوزیشن مناسب، برقراری رابطه جنسی نسبت به پیش از جراحی بسیار مطلوب تر و لذت بخش تر خواهد بود. این محدودیت ها، تنها در زمان مشخصی بعد از جراحی لگن اعمال می شوند. بیمار بعد از گذراندن دوره نقاحت و فیزیوتراپی، بدون محدودیت تمام حرکات را می تواند انجام دهد.

منابع

http://www.recoversex.com/hip-replacement/sexual-relations-after-total-hip-replacement

https://health.clevelandclinic.org/2015/07/surprising-benefit-of-hip-replacement-a-better-sex-life/

http://www.lifescript.com/health/centers/osteoarthritis/articles/dont_let_arthritis_spoil_your_sex_life.aspx

۵
از ۵
۳۶ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها