تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

بیماری هایی که با جراحی لگن درمان می شوند

عوامل متعددی باعث درد مزمن و ازکارافتادگی مفصل لگن و در نتیجه ضرورت انجام جراحی لگن می شوند. رایج ترین علت جراحی تعویض مفصل لگن، انواع آرتروز است.

نتیجه جراحی لگن در زندگی شخص

در بیشتر بیماران، جراحی تعویض مفصل لگن نتایج زیر را به همراه دارد:
  • کاهش درد لگن
  • امکان حرکت کردن و راه رفتن
  • بهتر شدن فعالیت های روزانه
  • بهبود کیفیت زندگی

آرتروز، عامل اصلی جراحی لگن

انواع آرتروزها به جراحی لگن منجر می شوند:

استئوآرتریت

استئوآرتریت به معنای ساییدگی و از بین رفتن غضروف انتهای استخوان ها است. این اتفاق باعث درد و سفتی مفصل ها می شود. با از بین رفتن غضروف، استخوان ها با هم برخورد پیدا می کنند و حرکت مفصل با درد همراه می شود. استئوآرتریت اغلب در افراد بالای 50 سال ایجاد می شود؛ با در نظر داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به استئوآرتریت و خودداری از حرکت هایی که احتمال استئوآرتریت را افزایش می دهند، استئوآرتریت قابل پیشگیری است.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است. در بیماری آرتریت روماتوئید، غشای سینوویال دچار التهاب می شود؛ با تولید مقدار زیادی غشای سینوویال در بیماری آرتریت روماتوئید، غضروف مفصلی آسیب می بیند.

آرتروز پس از سانحه

گاهی اوقات آرتروز مفصل لگن، ناشی از آسیب و شکستگی شدید مفصل لگن است. در این حالت غضروف مفصلی آسیب می بیند و به مرور زمان، درد و سفتی مفصل ایجاد می شود.

سایر مشکلاتی که با جراحی تعویض مفصل لگن درمان می شوند

نکروز آواسکولار

در بیماری نکروز آواسکولار (سیاه شدگی سر استخوان ران)، خونرسانی به سر استخوان ران (فمور) دچار اختلال می شود و سلول ها می میرند. بیماری های مختلف، ضربه شدید، شکستگی و دررفتگی باعث بروز این مشکل می شوند. استفاده طولانی مدت از داروهای کورتونی، بیماری کم خونی داسی شکل، بیماری گوشه (Gaucher's disease) ، نقرس و دیابت مشکلاتی هستند که باعث نکروز آواسکولار می شوند.

شکستگی های لگن

برخی از شکستگی های لگن و نیز بیماری های مادرزادی مفصل لگن مانند دررفتگی مادرزادی مفصل لگن و بیماری پرتس با جراحی تعویض مفصل لگن درمان می شوند.

منبع

http://bonesmart.org/hip/conditions-leading-to-hip-replacement-surgery/
۵
از ۵
۲۴ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها