تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

آرتروسکوپی مفصل هیپ و مراقبت‌های پس از آن

چه بیماری‌هایی به کمک آرتروسکوپی مفصل هیپ درمان می‌شود؟

روش‌های غیرجراحی برای کاهش درد مفصل هیپ شامل استراحت، فیزیوتراپی، درمان دارویی و تزریقی است. چنانچه این درمان‌ها موثر نباشند، آرتروسکوپی مفصل هیپ پیشنهاد می‌شود. آرتروسکوپی مفصل هیپ اغلب برای درمان مشکلات زیر انجام می‌شود:
  • برداشتن تکه‌های کوچک استخوان یا غضروف که در مفصل هیپ شناور شده‌اند. گیرافتادن این تکه‌ها در بین سطوح استخوانی موجب احساس درد در مفصل هیپ می‌شود.
  • ترمیم پارگی لابروم که منجر به درد مزمن و احساس فروپاشی در مفصل هیپ می‌شود. لابروم غضروف لبه مفصل هیپ است که به حفظ مایعات درون مفصل کمک می‌کند.
در برخی مواد برای درمان مشکلات زیر نیز می‌توان از آرتروسکوپی مفصل هیپ بهره برد:
  • سندرم گیر کردن مفصل هیپ که ایمپینجمنت مفصل ران نیز نام دارد. در این اختلال یک تیغه استخوانی در سوکت یا سر استخوان فمور موجب آسیب به بافت‌های اطراف می‌شود.
  • سینوویت که در آن بافت اطراف مفصل هیپ ملتهب می‌شود.
  • سندرم هیپ صدادار که در اثر سایش مکرر تاندون رخ می‌دهد.
  • عفونت مفصل هیپ

مراقبت‌های بعد از آرتروسکوپی مفصل هیپ

بیمار بلافاصله بعد از آرتروسکوپی مفصل هیپ امکان حرکت و تحمل وزن بدن را دارد. البته در ابتدا بهتر است از عصا استفاده کرد. راه رفتن بدون نیاز به عصا بعد از دو هفته به طور کامل امکان‌پذیر است. در این زمان امکان بازگشت به کار در محیط‌های کم تحرک نیز وجود دارد. فعالیت‌های سبک مانند دوچرخه سواری و شنا را می‌توان از هفته چهارم آغاز کرد. فعالیت‌های سنگین مانند دویدن و پریدن، تا ۶ هفته بعد از جراحی ممنوع هستند. تا ۶ هفته بعد از جراحی، بهتر است از فعالیت‌هایی که موجب ایمپینجمنت مفصل ران می‌شوند پرهیز کرد. یعنی فعالیت‌هایی که به انعطاف بیش از ۹۰ درجه لگن، آداکشن و چرخش داخلی نیاز دارند. حرکات کششی غیر فعال، لانج، اسکوات، نشستن روی صندلی کوتاه و رانندگی طولانی مدت برخی از این فعالیت‌ها هستند. تمرینات تخصصی ورزشی را می‌توان ۶ هفته پس از آرتروسکوپی مفصل هیپ آغاز کرد. این درحالی‌ است که نباید انتظار داشت پیش از ۳ ماه به سطح قبلی برسیم. به طور کلی ریکاوری کامل پس از آرتروسکوپی مفصل هیپ حدود سه ماه طول می‌کشد. البته تا یک سال شاهد بهبود بیش‌تر وضعیت جسمی خواهیم بود. دکتر طاهری اعظم جراح ارتوپد، هیپ و لگن هستند. می‌توانید خدمات مختلف ایشان را در بخش "خدمات" مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی "تماس با ما" کلیک کنید.
۵
از ۵
۲۵ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها