تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، نرسیده به چهارراه شهرداری، پلاک 45​​​​​​​ طبقه دوم

En
Ar

|​​​​​​​

تماس با ما

علائم شکستگی کشکک زانو چیست؟

منظور از شکستگی کشکک زانو یا پاتلا چیست؟

شکستگی کشکک زانو به معنی شکستن استخوان کوچکی است که در جلوی زانو قرار دارد. اگر شکستگی کشکک زانو ساده باشد، با گچ‌گیری یا آتل‌بندی درمان می‌شود. ولی در بیشتر موارد، در اثر شکستگی کشکک زانو، بخشی از استخوان از جای خود خارج می‌شود. در این موارد، برای اصلاح کشکک زانو و بازیابی عملکرد آن، به جراحی نیاز است.

شکستگی کشکک زانو در چه مواردی رخ می‌دهد؟

دلایل متداول شکستگی کشکک زانو عبارتند از:
  • افتادن روی زانو
  • ضربه شدید به زانو، برای مثال در تصادف رانندگی در اثر برخورد مستقیم زانو به داشبورد ماشین
  • شکستن در اثر عوامل غیر مستقیم، برای مثال شکستن استخوان پاتلا در اثر انقباض ناگهانی عضله چهارقلو

علائم شکستگی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو می‌تواند باعث درد شدید و اختلال در راه رفتن شود. علائم متداول شکستگی کشکک زانو عبارتند از:

درد

به طور کلی شکستگی کشکک زانو ، جراحت دردناک و آزاردهنده‌ای است. ولی صاف نگه داشتن زانو می‌تواند به‌طور قابل توجهی به کاهش درد کمک کند. در حالی که خم کردن زانو با درد زیادی همراه است.

تورم

تورم و کبودی اطراف زانو می‌تواند بیانگر شکستگی کشکک زانو باشد. معمولاً با گذشت زمان، تورم افزایش یافته و به زیر زانو تا مچ پا منتشر می‌شود. حتی کبودی نیز ممکن است بعد از چند روز به ساق و مچ پا برسد.

ناتوانی در بالا آوردن مچ پا

معاینه اصلی برای تشخیص شکستگی کشکک زانو ، آزمایش بالا آوردن مستقیم پا است. این مشکل ممکن است در اثر جراحات دیگر نیز به وجود آید، ولی به طور کلی می‌توان از آن برای تعیین زمان مناسب برای درمان استفاده کرد.

نقص قابل لمس در کشکک زانو

معمولاً آسیب به کشکک زانو از طریق پوست نیز قابل لمس است. بهترین زمان برای تشخیص شکستگی از طریق لمس پوست، بلافاصله پس از جراحت، یعنی قبل از بروز تورم است. برای آنکه بدانید چه بیماری‌هایی باعث بروز زانو درد می‌شود روی لینک آن کلیک کنید. برای مشاهده خدمات دکتر افشین طاهری اعظم متخصص ارتوپدی، جراح هیپ و لگن، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی "تماس با ما" کلیک کنید.
۵
از ۵
۲۵ مشارکت کننده

نوشته‌های ویژه

آخرین نوشته‌ها